Kiivri kandmine vähendab oluliselt pea- ja ajuvigastuste ohtu
Kiivri kandmine vähendab oluliselt pea- ja ajuvigastuste ohtu
  • Kuupäev: 14.05.2023

Liiga sageli on linnapildis näha lapsi ratastel sõitmas ilma kiivrita. Kiiver kuulub nende abivahendite hulka, mis võib päästa lapse raskest traumast või koguni elu. Kiivri kandmine on kohustuslik ja seejuures on väga tähtis, et see oleks lapsele paras.

Milleks lapsele kiiver?
Lapsed proovivad kõiki uusi asju hea meelega – jalgratas, tõukeratas, rulluisud, rula jne. Siiski ei pruugi sõit alati sujuvalt minna ja kukkumisi tuleb ette sageli. Kiiver kaitseb kukkumise korral lapse pead. Erinevate uuringute põhjal vähendab kiiver peavigastuste ohtu 85% võrra ning ajuvigastuste ohtu 88% võrra. Nagu autosse käivad laste turvatoolid, võib kiiver päästa lapse elu, kuid kiivrist pole kasu, kui see lapsele hästi ei istu. 

Millele tähelepanu pöörata kiivri valikul?
Lapse kiiver peab olema lapsele paras. See ei tohi liiga madalale otsaesisele langeda, ülespoole libiseda ega küljelt küljele loksuda. Rihmad peaksid lõua all mugavalt, kuid kindlalt kinni olema. Sa ei taha kiivrit, mis kokkupõrke ajal peast kukub või paigast nihkub.

Kuna laps kasutab kiivrit erineva ilmaga ja vahel peab kiivri alla mahtuma ka müts on soovituslik osta reguleeritav kiiver, mida saab vastavalt vajadusele lapsele parajaks reguleerida. Kindlasti ei sobi kiivri alla tutimüts. Kui kiiver on liiga suur või liiga väike, siis kiiver ei kaitse lapse pead ja võib ka päris ohtlik olla. Samuti on lapsel väga ebamugav olla kiivriga, mis ei ole paras.

Lapse kiiver võiks olla kerge ja mugav. Kui kiiver on ei ole mugav, siis laps ei saa oma tegevusest rattasõidust, rulluisutamisest, rulatamisest või mõnest muust toredast tegevusest rõõmu tunda, sest ebamugavustunne segab.

Lapse kiiver võiks lapsele meeldida, sel juhul kannab laps seda uhkusega.

Kiivri eluiga on umbes 5 aastat. Kiivri töökindluse tagamiseks tuleb kiivrit korralikult hoida. Iga kiivri kukkumine või loopimine vähendab kiivri võimet kaitsta lapse pead. Kiiver tasub osta uuena, kasutatud kiivri puhul ei ole võimalik kindlaks teha kui korralik ta on.

 

Vastupidavad, turvalised ja stiilsed STIGA kiivrid leiad siit.

  

Allikas: www.liikluskasvatus.ee

Jaga sõpradele: